Aktualności Aktualności

Wiosna w lesie

Chociaż bywają zmienne warunki pogodowe

Dłuższy dzień oraz wzrost temperatury sprawiają że zaczyna budzić się do życia przyroda. Już w lutym na gałązkach leszczyny pojawiają się charakterystyczne dla niej  kwiatostany męskie potocznie zwanymi żółtymi kotkami. Kwiaty żeńskie natomiast są bardzo niepozorne , ukryte w małych pączkach  zakończonych czerwonym pędzelkiem. Początek kwitnienia leszczyny jest zwiastunem tak wyczekiwanego przedwiośnia.

            Pomimo leżącej nadal pokrywy śnieżnej las zaczyna budzić się do życia. Powoli zakwita olsza, jest to moment, gdy na jej gałązkach nie rozwinęły się jeszcze liście. Podczas jej kwitnienie stanowiłyby one przeszkodę w swobodnym rozprzestrzenianiu się ziaren pyłku.

            Podobnie do leszczyny i olszy z zimowego uśpienia budzi się cis, czeremcha, topola wierzba i brzoza.

            Na jeszcze nagich gałązkach drzew siadają ptaki, które zwiastują przybycie wiosny. Las rozbrzmiewa śpiewam m.in. drozda śpiewaka, wilgi, słowika szarego, strzyżyka czy zięby. Samce swym śpiewem wabią samice oraz informują innych samców o zajętym terytorium. Jest to moment wzmożonej pracy  nad wiciem gniazd, zarówno wysoko na drzewach jak i na ziemi. Gatunki takie jak raniuszka swoje gniazda mocują wysoko na rozwidleniu grubych konarów. Kształtem przypomina jajowaty woreczek z malutkim wejściem bocznym, doskonale zamaskowany i skomponowany z otoczeniem. Sikorki swoje gniazda budują w   stosie drewna, w dziuplach czy budkach lęgowych. Wykorzystują do tego  puch z ptasich piór czy też mech. Natomiast dzięcioły  co roku wykuwają  wysoko w pniu drzew nową dziuplę. Ptaki, których gniazda zakładane są na ziemi doskonale je maskują gałązkami i liśćmi by były zupełnie niewidoczne.

            Na przełomie marca i kwietnia, gdy drzewa pozbawione są listowia a promienie słoneczne swobodnie docierają  do podłoża ziemi  uaktywnia się runo leśne. Jako pierwsze pojawiają się przebiśniegi czy śnieżynka. Następnie swym pięknem zachwycają łany pierzastych liści i białych kwiatów zawilca gajowego. Wawrzynek wilczełyko kusi  owady silną wonią kwiatów. Ich zapach podobny jest do woni hiacyntów i unosi się na odległość kilkudziesięciu metrów. Obok niego na jeszcze bezlistnych niewielkich około 10 cm. szypułkach pojawiły się kwiaty przylaszczki. Maja barwę niebiesko-fioletową rzadziej różową bądź też fioletową. Kwiaty przylaszczki zamykają się na noc oraz podczas deszczowej pogody. Zawilce i przylaszczki maja zdolność wegetatywnego rozmnażania się za pośrednictwem kłącza. Bardzo ważne jest dla nich światło, dlatego tez kwitnienie u nich trwa bardzo krótko, do czasu aż na otaczających je drzewach rozwiną się liście.

            W lasach liściastych w marcu kwitnie złoć żółta, która zimę przetrwała w formie cebulki. Kwiaty o jasnożółtym kolorze z zewnątrz są zielone, wówczas swym wyglądem przypominają pąki przez co są trudne do wypatrzenia. W wilgotnych lasach oraz przy bagnach wiosennych rozlewisk  możemy spotkać śledziennicę skrętolistną. Posiada ona niepozorne żółtawozielone kwiaty w formie kwiatostanu - baldachogrono. Kwiaty otaczają złocistożółte liście przykwiatowe, które pełnią role powabni. Natomiast w miejscach suchych i słonecznych swymi intensywnie żółtymi kwiatami przykuwa uwagę podbiał pospolity.

            Wraz z ociepleniem ze swych kryjówek wychodzą owady. Zimę spędziły wśród liści, pod ziemią, czy też w załamaniach drzew. Teraz intensywnie szukają pożywienia m.in. siadając na  otaczających je kwiatach. Najwcześniej budzą się pszczoły oraz niektóre motyle np. cytrynek czy różne gatunki rusałek. Oprócz nich pojawiają się trzmiele, osy, chrząszcze oraz mrówki, które podobnie jak jaszczurki wygrzewają się w promieniach wiosennego słońca.

            Sygnały że nadeszła wiosna dotarły również do zwierząt. Sarny, jelenie skubią bogate w składniki odżywcze trawy i krzewinki. Wiosna  jest dla nich momentem narodzin i wychowania potomstwa. U wilków  jest to  marzec. W gnieździe pod wykrotami w gęstym lesie pojawia się potomstwo od 4 - 6 szczeniąt. Tryb życia  zwierząt w tym czasie jest bardzo skryty przez co bardzo trudno je dostrzec.

             Te wszystkie sygnały  jakie wysyła przyroda o nadejściu wiosny dostrzegają   leśnicy, którzy przygotowują się do sadzenia młodych drzewek.